Vi färdas många mil genom Texas, New Mexico och till sist är vi i Arizona
Vägarna sträcker sig oändligt genom Texas och New Mexico innan vi till sist når Arizona, där ökenlandskapet tar över och vyerna blir allt mer dramatiska.
Morgonen startar redan klockan sex med frukost på hotellet innan det är dags för en riktigt lång resdag i bilen. Strax efter klockan sju lämnar vi Galveston och påbörjar vår långa färd upp mot Flagstaff i Arizona. Vi hamnar i en del infartstrafik in mot Houston men som trots allt rör sig framåt.


Vi kör förbi de vackra skyskraporna i Houston igen som nu hamnar på rätt fotosida i bilen. Det tar ändå ganska lång tid att komma ur den intensiva trafiken i Houston. Vi har för avsikt att försöka komma så långt som möjligt denna dag för att kunna ta det lite lugnare nästkommande dag.

Houston är Texas största stad och en plats man ofta passerar snarare än stannar i på en roadtrip, men det finns mycket som gör den intressant även från bilfönstret. Staden är känd för sitt starka band till rymdfarten genom NASA och Johnson Space Center, där vi själva gjorde ett besök. Många av USA:s bemannade rymduppdrag har styrts härifrån.

Houston är också en av landets mest mångkulturella städer, något som märks i allt från stadsdelar till matkulturen, med influenser från hela världen. Den breder ut sig över ett enormt område med breda motorvägar, skyline i fjärran och en blandning av moderna skyskrapor och klassiska texanska kvarter. Tyvärr blir det inget Houston för oss denna gång, men kanske en annan gång.

Houstons skyskrapor är ett tydligt resultat av stadens snabba tillväxt, framför allt kopplad till olja, energi och senare finans och rymdindustri. De allra första höghusen började byggas redan under 1910- och 1920-talen, men då handlade det mer om tidiga kontorsbyggnader än dagens skyskrapor.


Den skyline man förknippar med Houston i dag tog form framför allt under 1970- och 1980-talen, när oljeindustrin gick på högvarv. Under den perioden byggdes många av stadens mest kända torn i downtown, bland annat JPMorgan Chase Tower, som stod klart 1982 och fortfarande är den högsta byggnaden i Texas, samt Wells Fargo Plaza som färdigställdes 1983.

Även senare, från 1990-talet och framåt, har nya höghus tillkommit, både i downtown och i områden som Uptown och Midtown, ofta med modernare arkitektur i glas och stål. Resultatet är en skyline som speglar olika epoker av Houstons historia – från oljeboom till modern storstad – och som man tydligt ser breda ut sig när man kör förbi på motorvägarna runt staden.



När man lämnar storstäderna i Texas förändras landskapet snabbt och roadtrip-känslan tar över på riktigt. Vägarna slingrar sig genom vidsträckta slätter där horisonten känns oändlig, med betesmarker fyllda av kor och ibland hästar.

Längs vägen dyker små samhällen upp ibland med bensinstationer, diners och slitna motell. Vi ser också oljepumpar, så kallade pumpjacks, som nickar långsamt i landskapet och påminner om delstatens starka koppling till energiindustrin. Här och var syns också vindkraftverk som snurrar över fälten, särskilt i de öppnare delarna av Texas.



Resans värsta dag
Det blir en ganska tröttsam dag i bilen och när vi stannar för lite paus är det grymt hett i Texas. Att köra bil i Texas betyder riktigt långa sträckor men vad är en roadtrip i USA om man inte får köra de ändlösa sträckorna mile efter mile. Framåt kvällningen kommer vi fram till Lubbock som passar bra för oss och vi tar in på första bästa hotell.

Ny dag och nya tag
Nästa morgon är vi återigen uppe redan klockan sex. Framför oss har vi hela 103 mil att köra, men dagens etapp känns betydligt lättare trots att den är elva mil längre än gårdagens.
Naturen förändras när vi lämnar Texas och kör in i delstaten New Mexico. Landskapet blir mer kuperat och bergen ser nästan levande ut, både mäktiga och fascinerande. Trafiken tilltar när vi kommer ut på den gamla Route 66, som numera till stora delar följer Interstate 40. Det går fortfarande att köra vissa sträckor på Route 66, och på Google Maps visas den ofta markerad som både 66 och 40.










Här och där drar det ihop sig till oväder. Det blir svart på himlen och man kan se hur regnet vräker ner uppe i bergen.
Tiden är på vår sida
Till sist kommer vi äntligen fram till Arizona & Flagstaff vi checkar in på vårt förbokade motell-hotell. Vi har verkligen passerat rekord i att åka bil på en och samma dag vad det gäller antal mil, efter dagens bilfärd. Tidsmässigt gör vi en riktigt bra vinst då vi passerar två tidszoner och helt plötsligt är klockan bara tre på eftermiddagen istället för fem och dagens långa bilresa blir som bortglömd.


I nordost dyker plötsligt ett riktigt oväder upp. Vi hinner springa över vägen och äter middag på en riktig femtiotals-restaurang, ovädret drar förbi…snart är allt som vanligt igen.

