Frossa i rhododendron på Sofiero slott
Varje vår förvandlas Sofiero till ett hav av färg när tusentals rhododendronbuskar står i full blom. Med praktfulla blomsterklasar i alla tänkbara nyanser bjuder slottsparken på en upplevelse som lockar besökare från när och fjärran. Följ med på en vandring genom blommande raviner och njut av försommarens kanske mest spektakulära blomsterfest.
Att besöka Sofiero slottspark i månadsskiftet maj /juni har länge varit en dröm trots att jag besökt parken någon gång för längesedan och under tidig höst för ett par år sedan. I yngre år när vi till och med bodde i Helsingborg uppskattade jag givetvis vackra blommor men det var inget jag direkt prioriterade när det fanns så mycket annat som var viktigt. Sedan flyttade vi norröver och just i maj månad var jobbet ofta som mest intensivt, men nu när arbetsdagarna har bytts till lördag hela veckan är det dags att passa på. Vid vår senaste Europaresa har vi möjlighet att göra ett besök när parken är som allra vackrast med den berömda rhododendroblomningen.

Slottspark utöver de vanliga
Med sina 17 hektar stora slottspark är Sofiero slott utanför Helsingborg ett av Sveriges mest uppskattade trädgårdsmål och är särskilt känt för sina imponerande rhododendronsamlingar. Varje vår förvandlas parkens raviner och sluttningar till ett färgsprakande blomsterhav när tusentals rhododendron och azaleor slår ut i blom. I parken ska det finnas över 10 000 rhododendronbuskar. Samlingen räknas som en av de finaste i Europa och omfattar omkring 450–500 arter och hybrider.
Slottet var en gång sommarresidens för kronprins Gustav Adolf och kronprinsessan Margareta, vars stora intresse för trädgårdskonst satte sin prägel på anläggningen. I dag lockar Sofiero besökare från när och fjärran med sin unika kombination av blomsterprakt, historisk miljö och storslagen utsikt över Öresund.

Försommar i parken
Det är en strålande försommardag i slutet av maj månad då vi står och hänger på låset när parken öppnar klockan tio på förmiddagen. Vi är långt ifrån ensamma, ett par skolklasser har också hittat hit, vilket inte är så konstigt då det finns roliga aktiviteter för yngre barn. Några barnlediga mammor har också hittat hit, innan ett par stora turistbussar med utländska turister anländer.

Imponerande park
När det gäller Sofiero slott är parken nästan viktigare än själva slottet. Den är uppbyggd så att man vandrar genom olika ”rum” av blomning och utsikter. Parken sträcker sig i tre väderstreck med slottet som central punkt. Själva slottet är inte särskilt märkvärdigt i sig, men tillsammans med sitt läge och den omgivande parken blir det ett fantastiskt besöksmål, inte bara på våren utan stora delar av året.

Eftersom parken är relativt stor är det är lätt att springa lite hit och dit, men vi lägger fokus på ravinen och längs vägen passerar vi olika temaplanteringar, alltså mindre trädgårdsrum. Det är en rejäl växtlighet med buskar som står både i knopp och blom, det finns även öppna små gläntor där ljuset skiftar och gör att blommorna ser helt olika ut beroende på var man står.

Sofias bro
En relativt ny men redan ikonisk del av slottsparken är Sofias bro, den invigdes 2018 och spänner över den norra rhododendronravinen. Området över ravinen var tidigare svårt att ta sig igenom.
Bron är en smäcker gångbro i stål som svävar cirka 12 meter över marken och är drygt 57 meter lång. Bron binder också ihop olika delar av parken och gör Sofiero mer tillgängligt för fler besökare, inte minst för dem som annars har svårt att ta sig ner i den kuperade terrängen.
Idén till bron går långt tillbaka i tiden och kopplas till drottning Sofia, som redan på 1800-talet drömde om en förbindelse över ravinen, därav namnet Sofias bro. Utsikten här uppifrån är väldigt fin, under vår och försommar när rhododendron och azaleor blommar, går man över ett hav av färger och kan se ner i hela ravinen från ovan, det är lite som att ”gå mitt i landskapet”. Även andra årstider är vyerna mycket sevärda.

Vi följer gångarna ner i ravinerna. Stigarna slingrar sig ner genom dalgångarna och där inte solen ännu nått fram står många av växterna i knopp. Vi gör några avstickare bland små dammar och labyrinter där det finns även andra växter än rhododendron.





Efter en del promenerande i uppför och nedförsbackar vilar vi fötterna en stund vid de mysiga trädgårsdmöblerna som finns utplacerade en bit ned i ravinen. En härlig försommardag som denna är det en fröjd att slå sig ned en stund och insupa den storslagna ravinen.


Barnens Sofiero
Vi passerar Barnens Sofiero, de kungliga lekstugorna, som har en lång historia. De byggdes redan i början av 1900-talet för de kungliga barnen till kronprins Gustaf Adolfs och kronprinsessan Margaretas fem barn; Gustaf Adolf, Sigvard, Ingrid, Bertil och Carl Johan. Familjen använde Sofiero som sommarvistelse och barnen vistades mycket i parken.
Lekstugorna som anlades i området var en del av deras vardag och användes i en miljö där lek, natur och odling gick hand i hand. Kronprinsessan Margareta hade ett starkt intresse för trädgård och barnens utevistelse, vilket gjorde att de fick egna små platser i parken för lek och aktivitet. Dagens Barnens Sofiero bygger vidare på denna historiska miljö och är inspirerat av hur de kungliga barnen levde och lekte på Sofiero.

Utöver lekstugorna finns också mer moderna inslag som äventyrs- och lekmiljöer, samt ibland sagoteman, odlingsaktiviteter och små arrangemang under säsongen. Tanken är att barnen ska kunna utforska, springa, klättra och upptäcka naturen snarare än att det är en traditionell lekpark i begränsad form.
Förmodligen är det också lättare för blomsterintresserade föräldrar att släpa med sig sina barn när det finns så fina och roliga lekytor för lekfulla barn. Vid vårt besök ser vi flera skolklasser i mellanstadieålder just i detta område som springer på gångbroarna uppe i trädtopparna och för all del, är det några som ganska högljudda leker kurragömma i ravinen.


Vi stannar inte länge hos ”Barnens Sofiero” utan fortsätter ned mot vattnet och Öresund. Här slutar parken med en liten grind mot havet, och på andra sidan sundet skymtar Helsingör med sitt tjusiga slott, Kronborg.


Slottsvisning
Vi avlägger även ett besök på slottet som ingår i entrépriset. Sist vi var här hade man en utställning om de olika epokerna på slottet och i år 2026, heter utställningen ”Trädgårdspionjärerna”.
Utställningen visas inne i slottet och handlar om de kvinnor som kring sekelskiftet 1800–1900 tog plats i trädgårdsyrken och på olika sätt förändrade både trädgårdskonsten och sin samtid. Fokus ligger på hur de arbetade som trädgårdsarkitekter, odlingsförespråkare och inspiratörer och hur de använde trädgården som ett verktyg för både kunskap och frihet.


Rhododendrofrossa
Om man är ute efter att frossa i rhododendroblomningen fullt ut, ligger det ett hav med växter i full blom alldeles vid Trädgårdscaféet och Slottsbutiken. Kanske har vi tur, men här är blomningen den finaste i hela parken, åtminstone just vår dag.







Praktisk information om Sofiero slott
Sofiero slott är beläget strax norr om Helsingborg med fantastisk utsikt över Öresund.
Entrépriser 2026: 155:- / 145:- online. Barn och ungdom till 17 år har fri entré (14/5 . 31/8)
Öppettider 2026
- 27 mars–31 augusti: dagligen kl. 10.00–18.00
- 1 september–24 oktober: dagligen kl. 10.00–16.00
- Under vintern (fram till säsongsstart 27 mars 2026) är det fri entré och öppet dagligen kl. 10.00–16.00.
Höjdpunkter 2026
- Rhododendronblomningen i maj–juni, som är Sofieros största attraktion.
- Midsommarfirande den 19 juni.
- Trädgårdsdagarna 13–23 augusti.
- Höstljus 25 oktober–8 november.
- Sommarkonserter med bland andra The Ark, Håkan Hellström och Veronica Maggio.
Praktiskt
- Fri parkering större delen av året; vid vissa evenemang tillkommer parkeringsavgift.
- Restaurang, café och Orangeri finns inne på området.
Mer information finns på Sofieros officiella webbplats



