Fårö – Bland raukar och vita stränder
Fårö, ön norr om Gotland, är känd för sina unika raukar, öppna landskap och sin stillsamma atmosfär. Trots sin ringa storlek har ön en rik historia och kultur. Med färjan från Fårösund tar man sig snabbt över till en ö som bjuder på både naturupplevelser och kulturella sevärdheter.
Under vår resa på Gotland besöker vi den fina lilla ön Fårö med sin variationsrika natur. Halva augusti har passerat och vi hoppas att de flesta turister har rest härifrån. Och visst är det lite lugnare men fortfarande är vi ändå ett ganska stort gäng turister som besöker ön.
Vi har drygt en och halvdag på oss att utforska Fårö och vi startar i ett ganska trist och regntungt väder. Till en början tar vi allt i stillsam takt och besöker ett par gårdar som säljer lammskinn. Det är så svårt att hitta rätt, men ju fler gårdar vi besöker desto mer lär vi oss om längder och tjocklek.
Nåväl vi har ju gott om tid på oss och jag vill inte stressa med mitt beslut vad det gäller skinnen. Hellre att det blir bra, än något vi senare får ångra.
Raukar
På västra Fårö ligger det intressanta raukområdet. Från Fårös huvudväg svänger vi av och kör ett par kilometer och följer sedan kustvägen där det finns ett par naturreservat för att se mer av de speciella stenformationer som sträcker sig utmed den västra till nordvästra sidan av Fårö.
Rauken ”Hunden” vid Gamla hamn naturreservat
Gamla hamn
Vi följer den rutt som sträcker från sydvästra sidan och fortsätter norrut vid kusten. En slinga med information om naturreservaten och utmärkta parkeringsplatser finns utmed hela ”Raukvägen”.
Vårt första stopp blir Gamla hamn naturreservat. Här finns en av Gotlands mest kända raukar, ”Hunden” eller ”Kaffepannan” som den också kallas. Förutom klippformationerna bjuder även området på lämningar från vikingatiden. Strax intill strandområdet finns ett mindre vikingatida gravfält med rös och stensättningar i olika former.
Tar man sig en bit in i skogsbrynet finns resterna av S:t Olofs kyrka, en enkel träkyrka från medeltiden, omgiven av en rund kyrkogård.
Namnet Gamla hamn kommer från den naturliga hamnbassäng som låg här under viking- och medeltiden. Genom landhöjning och stormar har hamnen förvandlas till en liten insjö eller kanske snart ett dike.
Området är lättillgängligt men stranden är lite tung att gå på med större sten och vi ser att det inte är så lätt att köra barnvagn på grusstigen som sträcker sig utmed havet. Från parkeringsplatsen är det bara en kort sträcka att promenera för att nå stranden.
Naturreservatet Digerhuvud
Vi fortsätter en bit norrut och kommer snart fram till Digerhuvud naturreservat. Ett stort naturområde som sträcker sig längs kusten från Lautherhorn i söder till Helgumannens fiskeläge i norr. Området som möter oss här är kargt, vindpinat och dramatiskt. Vid strandkanten ser vi ett stort antal fristående raukar i alla möjliga former och storlekar.
Helgumannens fiskeläge
Vi fortsätter till nästa stopp som är ett litet fiskeläge, Helgumannen. Det är en av de mest välbevarade fiskelägena på Gotland. Det ligger vackert beläget längst norrut i Digerhuvud naturreservat.
Fiskeläget består av ett tiotal små, låga sjöbodar byggda i trä med tak av vass eller träspån. Bodarna står tätt intill varandra på klapperstenarna ovanför strandlinjen och användes förr som förvaringsplats för nät, redskap och fisk. Många av byggnaderna är från 1800-talet, även om fisket här har pågått långt tidigare.
Det här var en plats för säsongsfiske, främst efter strömming, men även torsk och flundra. Fiskelivet var hårt och väderberoende, och Helgumannens avlägsna läge innebar att fiskarna ofta bodde här i omgångar under sommaren. I dag används bodarna inte längre för yrkesfiske, men de är väl underhållna och utgör en viktig del av det kulturhistoriska arvet på Fårö.
Langhammars naturresevat
Nästa stopp är det populära Langhammars naturreservat. Reservatet ligger längs västra kusten på Fårö, norr om Digerhuvud, och sträcker sig från Klajvika i söder till Norsta Aurar i norr. Det är en plats där Gotlands geologiska historia blir påtagligt levande och där naturen bjuder på några av Sveriges mest spektakulära klippformationer.
Langhammars är lätt att nå med bil eller cykel, och det finns en parkering precis intill området. Härifrån går man enkelt rakt ut i reservatet, man har gott om plats att röra sig på. Även om området inte är stort, inbjuder det till att ta sig runt de häftiga raukarna.
Klippformationerna är formade efter hav och vind. Vad de föreställer får vi låta fantasin avgöra, men både gubbar, troll och häxor finns i vår fantasi.
Bland de mest omtalade raukarna finns en som liknar en elefant, med snabeln pekande ner mot marken, samt flera som fått smeknamn som ”gubben” eller ”trollgubben”. Raukarna tycks ha ansikten och ser ut att stå som uråldriga väktare mot havet. Andra har tolkats som ormar, björnar eller mer fantasifulla figurer som mumintroll, munkar eller rymdvarelser.
Raukarna här är några av de högsta på ön, vissa uppemot 10 meter höga, och många har fantasifulla former som liknar djur eller figurer. Det är inte förvånande att Langhammars blev motiv på den svenska 200-kronorssedeln.
Möllor på Fårö
När vi kör runt på Fårö träffar vi på flera söta små väderkvarnar eller möllor som de också kallas för. Möllorna på Fårö har en viktig historisk och kulturell betydelse. Ursprungligen användes de som väderkvarnar för att mala spannmål, främst korn och råg, vilket var en nödvändig del av jordbruket på ön. De flesta kvarnarna byggdes under 1700- och 1800-talet och var ofta privatägda, där varje gård kunde ha sin egen kvarn.
Idag fungerar möllorna inte längre i sitt ursprungliga syfte, men de har blivit viktiga symboler för Fårös kulturarv. Många av kvarnarna är bevarade eller restaurerade och vissa är kulturminnesmärkta.
Fårö fyr
Fårö fyr är ett historiskt och välkänt landmärke beläget på Fårös nordöstra udde, Holmudden. Den uppfördes 1846–1847 och invigdes samma år som ett viktigt stöd för sjöfarten kring Fårös förrädiska sandbankar. Fyrtornet är omkring 30 meter högt, byggt i sten och målat vitt med klassisk lanternin och balkong. Ursprungligen drevs fyren med rovolja, senare fotogen, och 1891 fick den en roterande Fresnel-lins som gav ett blinkande ljus var 20:e sekund. År 1953 elektrifierades fyren och automatiserades 1976. Under andra världskriget hade fyren även en roll i mottagandet av flyktingar från Baltikum, vilket ger platsen en särskild historisk betydelse.
Fårö fyr är fortfarande i drift och underhålls av Sjöfartsverket, men är privatägd och inte öppen för allmänheten. Trots det är området runt fyren ett populärt utflyktsmål med vackra vyer, särskilt i närheten av stränderna Norsta Auren och Skalasand.
Sylvis Döttrar
Det är dags att köpa fikabröd och vi stannar till vid Fårös kanske mest kända hembageri och café, Sylvis Döttrar, som grundades 1995 av systrarna Lisa Blochmann och Barbro Kalström, inspirerat av deras mamma Sylvi’s kärlek till bakning.
Här finns mängder av gott fikabröd och mycket annat som lammskinn, honung och en del småprylar. Väldigt pittoreskt och trevligt.
Olof Palmes minnesplats – Sudersand
När vi letar etter ett ställe att äta vår medhavda lunch parkerar vi bilen precis vid Olof Palmes minnesplats. Han tillbringade trettio somrar vid Sudersand och man vill hedra honom med en minnesplats. Den är lite speciellt utformad som en cirkel där besökaren ska kunna sitta ned på sju stora ”hallar” i kalksten. En av hallarna i skulpturgruppen är placerad på en högre pelare för att tjäna som ett landmärke. Hallar är små ovala kalkstenar som slipats av havet och som fiskare på Fårö tidigare använde som sänken i fiskegarn.
Sudersand strand
Sudersand är en av Fårös mest kända och besökta stränder, och ofta omnämnd som en av Sveriges och Nordens allra vackraste. Beläget i Sudersandsviken i nordöstra Fårö, är stranden omkring 2,5 till 3 km lång och har en bred, mjuk sandremsa med försiktigt sluttande strandbotten.
På stranden intill sanddynerna finns Restaurang Sudersannas Grill & Bar. Den var inte öppet nu i augusti men kanske de bara håller öppet till helgerna. Intill stranden ligger även en stor camping med stugor och hotellresort.
Fantastisk vit sand men trots sol är det inte badläge. Ja, det ska mycket till för att jag ska ta mig ett dopp, om det inte är mer än 25 grader i vattnet.
Bergman Center
Det har väl inte undgått någon att den store Ingemar Bergman hade sin bostad här på Fårö. Och är man det minsta intresserad av hans filmer är ett besök på Bergman Center förstås intressant. I det nyrenoverade centret, öppnat 2013, gestaltar den permanenta basutställningen ”Lek, lust och ljus – Ingmar Bergman på Fårö” hans kreativa process och passion för filmkonsten. Här får besökaren kliva in i Bergmans berättelse genom föremål, stillbilder och egna ord.
Varje sommar arrangeras också Bergmanveckan, en internationell film- och kulturfestival med föreläsningar, samtal, filmvisningar och guidningar till Bergmans inspelningsplatser på Fårö.
Öppettider varierar med säsongen, men under sommaren (1 juni–31 augusti) är centret öppet dagligen 11–17. Entréavgifter: ca 120 kr för vuxna, gratis för barn upp till 15 år.
Efter nästan två dagar på Fårö är vi nöjda men samtidigt väldigt imponerade över Fårös fantastiska landskap. Så här i slutet av sommarsäsongen är det en perfekt tid att upptäcka vad ön har att erbjuda. Innan vi lämnar Fårö har vi efter åtskilliga besök hos Fåröbönder till sist inhandlat ett par lammskinn.