På resande fot i Vietnam
Vi anländer till Vietnam sjövägen eller rättare sagt, flodvägen till staden, Chau Doc. Det är vår sista etapp på resan i Sydostasien. Här besöker vi tre olika städer med hemresa från Ho Chi Minh / Saigon.
Båtvägen mellan Kambodja och Vietnam är betydligt längre än landvägen, men förstås är det väldigt speciellt att ta sig över gränsen i den lilla speedboat som vi åker på Mekongfloden. Det är mörkt när vi efter drygt fem timmar till sist går i land vid hotellet som ligger precis intill bryggan där båten lägger till.

Efter middagen väntar en natt med god sömn. Morgonen därpå gör vi en extra tur till naturreservatet, Trau Su Bird Sanctuary där vi färdas på små bifloder, dels i mindre småbåtar med motor samt små kanoter som paddlas med endast tre personer i varje båt. Här får vi möjlighet att uppleva växt- och fågelliv i djungeln.


Vi färdas delvis med en större motorbåt, men den verkliga upplevelsen infinner sig när vi paddlas fram på de smala bifloderna. Här kommer vi nära vattenytan och kan njuta av den frodiga växtligheten och de fåglar som visar sig. Dessutom är det nästan helt tyst, bara fåglarnas exotiska läten och när paddeln skär i vattnet som hörs.

Passagerna tilldelas varsin av de vackert målade och karakteristiska hattarna som bärs av nästan alla invånarna på landsbygden i Vietnam.



Innan vi lämnar staden gör vi ännu ett par tempelbesök. Särskilt grottemplet Cave Pagoda är fantastiskt att besöka med vyer över landskapet och spännande upplevelse inne i grottan.



Området vid Chau Doc präglas till stor del av Mekongfloden, eller floden Bassac, en av Mekongs alla flodarmar. Vi gör flera utflykter med båt på floden. Dels besöker vi den flytande byn Raft Village där vi får lära oss en del om fiskets betydelse för området. Vi stannar även till i byn Cham där vi besöker chamfolkets lilla samhälle. Här finns en vacker moské vilket inte är så vanligt att se i Vietnam.



I Chau Doc bor vi på Victoria Chau Doc Hotel, ett charmigt boende i fransk kolonial stil. Där får vi snabbt lära oss att trafiken i Vietnam är en utmaning i sig. Trots att hotellet ligger stillsamt vid flodkanten är områdets andra sida betydligt mer livlig. Att ta sig över gatorna vår första dag i Vietnam visar sig vara en hel vetenskap. Ganska snart blir vi lite tuffare och hittar strategier för att komma över gatan med livet i behåll.


Efter djungel, tempel och marknadsbesök lämnar vi Chau Doc och har målet inställt på Ho Chi Minh – staden eller Saigon. Vi stannar för en övernattning i Can Tho innan vi når fram. Vi gör ett par stopp utmed vägen och stannar bland annat till vid en krokodiluppfödning.



Framåt senare eftermiddag är vi framme i Can Tho som också ligger vid floden Bassac. Morgonen därpå tar vi oss på nytt ut med båt på floden och besöker både en flytande marknad och en traditionell marknad på land.

Can Thơ är en av Vietnams största städer och den största staden i Mekongdeltat, med över cirka 1,2–2 miljoner invånare. Den är bland annat känd för sina flytande marknader och sitt läge vid Hậu/Bassacfloden.

Det är en spännande färd på floden. När vi närmar oss den flytande marknaden ser vi båtar som säljer olika varor. För att visa vilka varor man har ombord sätter man upp dessa varor i fören så att man lätt hittar vad man vill ha.
Några av de mindre båtarna åker fram till vår båt och lägger till en kort stund för att sälja färskpressad juice. Ingen nappar dock.



Den traditionella marknaden säljer allt från grönsaker, kött, fisk och prylar. Det är ett virrvarr med dofter och ljud. Det känns skönt att till sist kliva in i bussen och fortsätta resan mot Ho Chi Minh-staden, eller Saigon, som den hette fram till 1975 och som den i folkmun nog alltid kommer att kallas.

Saigon är något alldeles speciellt, staden kokar av mopeder, motorcyklar och människor, dygnet runt. Den kommer kanske för alltid att vara förknippad med Vietnamkriget, särskilt i dess dramatiska slutskede när USA hastigt lämnade landet och presidentpalatset intogs av Nordvietnam.

Vår resa slutar i Ho Chi Minh – staden. Här har vi ett par dagar, där vi bland annat besöker presidentpalatset, Chu Chi – tunnlarna och Krigsminnesmuseet.


Det ges också en hel del tid för eget bruk. Ett par timmar på egen hand i Saigons häftiga kvällsliv med lite shopping både på den kända Ben Thanhmarknaden och hypermoderna stora shoppingcenter.

Under vår resa i Sydostasien är Saigon den stad som jag upplever vara den mest kontrastrika. Allt från mäktiga skyskrapor tillsammans med byggnader från den franska kolonialtiden till fattiga skjulliknaden bostäder. Staden känns rik men samtidigt fattig.

Vi lämnar Ho Chi Minh – staden och Sydostasien rika på nya perspektiv och minnen. Även om timmarna på flygplatser och i luften blir många, är det värt en del slit för detta oförglömliga äventyr. Här på bloggen kommer det självklart att dyka upp reportage från vår resa, med mer detaljerade skildringar och intryck

