MAJIPPARESOR

EN BLOGG OM RESOR

ItalienSicilien

Taormina – Medelhavets balkong

Taormina på Sicilien är en liten pärla med hisnande utsikter, charmiga gränder och en historia som sträcker sig över tusen år. Vi utforskade stadens smala gator, fantastiska stränder och berömda antika teater. Det är  inte svårt att bli förälskad i denna sicilianska juvel.

Vi lämnar Milazzo på västkusten och kör mot Siciliens östra sida. Istället för att köra den större vägen tar vi vägen över bergen. Vi kör igenom små bergsbyar och det är svårt att inte låta bli att fascineras över hur husen staplas på varandra. Snart når vi den östra kusten och den vackra staden Taormina dyker upp.

De italienska bergsbyarna i Italien slutar aldrig att fascinera.

Hotel Villa Schuler

Vi har bokat boende på Hotel Villa Schuler ett underbart hotell med ett fantastiskt läge utöver havet. Hotellet har funnits sedan 1905 och räknas som det äldsta ägardrivna hotellet på ön. Det ligger perfekt i Taorminas historiska centrum, nära huvudgatan Corso Umberto och med gångavstånd till linbanan som leder ner till stranden.

Trots sitt läge ligger hotellet i en lugn och grön miljö tack vare sin stora privata botaniska trädgård på cirka 1 500 kvadratmeter, med utsikt över både Etna och bukten vid Naxos.

Hotellet har omkring 25 rum och sviter, många med balkong eller terrass och havsutsikt, frukosten serveras i den härliga trädgården. Fantastiskt nog har man även ett privat garage, vilket är lite ovanligt i Taorminas trånga stadskärna. Villa Schuler är nog ett av de bästa hotellen vi bott på i Italien.

Vi upptäcker fina detaljer på rummet i form av  ett vackert dekorerat fönster

Det är lite svårt att lämna den härliga terrassen med utsikt över Medelhavet. Men Taormina är också en vacker liten stad och vi har mycket att se innan vi kan sätta oss ner på terrassen igen. Skulle vädret slå om finns även en balkong med bord och stolar innanför utomhusterrassen.

Taormina är en av Siciliens mest kända och vackra städer, ibland kallad Medelhavets balkong tack vare sitt dramatiska läge högt ovanför havet med utsikt mot vulkanen Etna och kusten nedanför. Staden har en lång och rik historia som sträcker sig mer än 2 500 år tillbaka i tiden. Den grundades omkring år 400 f.Kr. av grekiska bosättare från Naxos och hette då Tauromenion.

Under antiken utvecklades den till ett viktigt kulturellt centrum, och den mest berömda lämningen från denna tid är det antika Teatro Greco, den grekisk-romerska teatern som fortfarande används för konserter, teater och filmfestivaler. Utsikten därifrån, med Etna i bakgrunden, är en av de mest berömda i Europa.

Genom århundradena har Taormina styrts av många olika folk, som greker, romare, araber, normander, spanjorer och fransmän. Det har satt tydliga spår i arkitektur, mat och kultur. Under 1800-talet fick staden en ny glansperiod när konstnärer, författare och aristokrater från hela Europa började resa hit. Bland dem fanns Johann Wolfgang von Goethe, som beskrev platsen som ”ett paradis på jorden”. Sedan dess har Taormina behållit sin dragningskraft som en elegant och kulturellt rik semesterort.

Atmosfären i Taormina är både romantisk och en aning sofistikerad. De smala gränderna, doften av citrus och de många terrasserna med havsutsikt skapar stämningen. Med sin blandning av historia, kultur och skönhet har Taormina förblivit en av de mest förtjusande platserna i hela Medelhavsområdet.

Vi har besökt Taormina två gånger. Vid ett tidigare besök gjorde vi bara en utflykt hit från vårt boende utanför Naxos. Nu när vi även gör en övernattning hinner vi också njuta lite mer av blandningen mellan historia, natur och givetvis den italienska livsstilen som råder här. Stadens huvudgata är, Corso Umberto och den ringlar sig genom den gamla stadskärnan som kantas av små butiker, gallerier, kaféer och restauranger.

Från det vackra torget Piazza IX Aprile har man en vidsträckt utsikt över havet och vulkanen, Etna, och det märks att Taormina är en mycket populär turistort, här vimlar det av folk. Även vi vill förstås njuta av både det vackra torget och havet nedanför.

Det är inte svårt att hitta fram till Piazza IX April, det är bara att följa strömmen av människor. Här ligger kyrkan Chiesa di San Giuseppe eller Sankt Josefs kyrka, det är en av stadens mest karakteristiska byggnader. Kyrkan byggdes under 1600-talet i senbarock stil, vilket syns tydligt på den rikt utsmyckade fasaden. Kyrkan har en vacker ljusrosa och vit stenfasad med skulpterade detaljer.

Vi skådar ett blivande bröllopspar eller är de redan gifta?

Chiesa di San Giuseppe utgör tillsammans med det medeltida Tornet Torre dell’Orologio (klocktornet) och det livliga torget Piazza IX Aprile ett av Taorminas mest ikoniska landmärken. Platsen är populär både bland lokalbefolkningen och besökare som kommer för att njuta av utsikten, musiken från gatumusikanter och den eleganta atmosfären.

Lite här och där sitter konstnärer och målar på sina tavlor.

Den antika amfiteatern i Taormina, Teatro Greco, är utan tvekan stadens mest berömda och storslagna sevärdhet – och en av de mest imponerande antika platserna i hela Italien. Den ligger högt ovanför havet, omgiven av cypresser och oleander, med en vidsträckt utsikt över Etna och bukten vid Giardini Naxos.

Trots sitt namn är teatern inte en renodlad grekisk amfiteater, utan snarare en grekisk-romersk teater. Den byggdes ursprungligen av grekerna på 200-talet f.Kr. Grekerna använde teatern för musik, tragedier och komedier samt kulturella och religiösa evenemang tillägnade gudarna, medan romarna senare anpassade den för gladiatorspel och mer spektakulära uppvisningar.

Teatern är huggen direkt ur berget och är den näst största antika teatern på Sicilien, efter den i Siracusa. Den har en diameter på cirka 109 meter och kunde rymma upp till 5 000 åskådare.

Isola Bella 

När vi besöker Taormina vill vi förstås bada i hettan som råder på Sicilien mitt i sommaren. Då passar det bra att ta linbanan till Isola Bella, en av Taorminas mest ikoniska sevärdheter och förstås ett måste för alla besökare. Från stadens centrum tar man sig enkelt dit via linbanan (funivia) som går ner till stranden vid Mazzaro.

Isola Bella, kallas också för Taorminas pärla”, och är en liten, naturskön ö precis nedanför Taormina, vid stranden mellan Mazzarò och Spisone. Ön har en fascinerande historia. Den var länge obebodd och användes av lokalbefolkningen som fiskeplats, men under 1800-talet köptes den av en engelsk adelsdam, Florence Trevelyan, som hade bosatt sig i Taormina efter att ha lämnat England. Hon var en passionerad naturälskare och trädgårdsentusiast. Hon anlade bland annat en romantisk trädgård på Isola Bella med exotiska växter, gångstigar och små byggnader i engelsk stil.

Vårt besök på Isola Bella blir dock att trängas med tusentals andra turister men så är det förstås när man reser under sommarens varmaste månad. Om jag återkommer får det bli tidig vår eller kanske höst.

Efter ett dygn i Taormina är det dags att lämna denna lilla pärla utmed kanske en av Medelhavets vackraste platser. Och är det någon av alla Europas sevärda platser är Taormina en plats vi gärna vill återkomma till.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

4 − 2 =