Ett kort men trevligt besök i Kristianstad
Ibland räcker det med ett kort stopp för att få nya intryck. Under vårt besök i Kristianstad hann vi ändå göra en övernattning och strosa runt på stan, och även om det var ett kort besök räckte det för att upptäcka en charmig stad med trevlig atmosfär, fina miljöer och små detaljer som gör utflykten minnesvärd.
Vi lämnar Österlen och kör ett par mil norrut. Efter att ha gjort ett försök att besöka Ale stenar och stanna till i Kivik utan att lyckas känner vi att det får vara nog att trängas mer på vår semester i de små skånska orterna på Sveriges östra sida som verkar ha blivit omåttligt populära helt plötsligt. Nej på Österlen ska man inte vara i bästa högsäsong. Vi tror och hoppas att det kanske kan vara mindre med sommargäster i Kristianstad och bokar hotell där för en övernattning.

Det är söndagskväll med gratis parkering precis utanför hotellet. Trots att Kristianstad är en riktigt trevlig stad med hav och fina stränder strax inpå knuten, känns det ganska folktomt när vi anländer vid middagstid. Vi har bokat ett vanligt dubbelrum men får en svit vilket känns skönt även om vi knappt hinner vara där alls.

Hotel Anno 1937
Vår svit är inte vilken svit som helst. Den ligger lite svårtillgängligt, med en hel del trappor både upp och ner. Vi får slita en del med våra tunga väskor innan vi till slut når fram.
Väl där är boendet riktigt charmigt och rymligt med hall, vardagsrum, sovrum och ett rejält, fräscht badrum. Golvet lutar dock betänkligt, nästan så att man känner sig lite sjösjuk, särskilt på morgonen innan man riktigt hunnit vänja sig. Men trots det är det ett trivsamt boende.

Mat på stan
Vi är hungriga och beger oss genast ut på stan för att hitta något trevligt ställe för en middag. Vi passerar Stora torget och har lite svårt att bestämma oss. Ska vi sitta ute eller inomhus? Vi går förbi ett par ställen men hittar inget på menyn som faller oss i smaken. Inte kött idag, men gärna skaldjur. Lite vilse är vi på kartan, men vi hittar till sist en restaurang där vi sitter både utanför själva restaurangen men ändå inomhus.


Ödsliga gator i bästa sommartid, kanske beror det på att alla är på Österlen.


Till sist slår vi till och det blir pasta med räkor och maken äter musslor med pasta.

Rådhuset och Stora torget.
Promenad i Kristianstad
Efter den väl gräddiga pastarätten är det skönt att röra sig lite. Vi strosar runt i de centrala delarna av staden och låter oss charmas av flera vackra byggnader. Solen kommer fram och Kristianstad visar sig från sin bästa sida även om allt är stängt och vi inte riktigt vet var de bästa sevärdheterna finns.
Jag googlar lite snabbt och det visar sig att Tivoliparken samt Naturum Vattenriket verkar vara intressanta platser för ett besök, ja, åtminstone för oss som bara är här en kväll och tidig förmiddag.






Heliga Trefaldighetskyrkan
Nordens vackraste reässanstempel kallas den så otroligt vackra Trefaldighetskyrkan. De holländska arkitektbröderna van Steenwinkel stod för bygget av kyrkan som invigdes 1628. Det sägs att kungen, Kristian IV, steg i land på Allön under en jakttur, behövde vila och somnade under träd. I drömmen såg han en stad växa fram. när han vaknade var han övertygad. Här skulle hans egen stad, Kristians Stad byggas. Precis där kungen tog sin tupplur står idag kyrkan.

Tyvärr har inte kyrkan öppnat innan vi är tvungna att åka vidare.

Vi kommer ner till Helge å som leder oss vidare mot Naturum Vattenriket men vi bestämmer oss för att vända tillbaka in mot stan igen för att istället se mer av Tivoliparken. Vattenriket tänker vi göra i morgon.



Hälsoträdgården i Tivoliparken
I Tivoliparken ligger en mindre trädgård – Hälsoträdgården, med flera läckra växter. Vi strosar runt här en bra stund. Det finns en hel del lite annorlunda växter med skarpa färger och spännande växtsätt. Givetvis finns flera planteringar av olika rossorter som blommor som bäst nu.








Rosenspaljéer med undersköna blomklasar. Älskar man rosor är trädgården i Tivoliparken ett perfekt ställe för att se rosor i sin bästa prakt.



Fornstugan ligger i Tivoliparken. Fram till 1915 var byggnaden ett museum därefter har det vackra huset blivit café och samlingspunkt för olika aktiviteter.


Teatern i Tivoliparken ligger mitt i parken. Byggnaden, som är uppförd i en läcker jugendbarockstil, ritades av arkitekten Axel Anderberg, som även står bakom Operan och Oscarsteatern i Stockholm. Den vackra teatern i Kristianstad invigdes 1906.




Vill man shoppa i Kristianstad finns det bland annat en ganska stor galleria med de vanligaste affärskedjorna mitt i stan.

Naturum – Vattenriket
Efter en trevlig kväll får vi en natt med skön sömn och startar den nya dagen med en god frukost. Vi packar ihop och hoppar in i bilen för att köra den dryga kilometern till Vattenriket.

Vädret är lite trist, men ännu har inget regn kommit. Vi är nyfikna på Vattenriket, men själva besökscentret har ännu inte hunnit öppna när vi är här strax före klockan elva på förmiddagen. Det hade varit roligt att besöka takterrassen där man lär ha en fin utsikt över staden och strandängarna.

I stället går vi ett par hundra meter på de pålade träspångarna över våtmarkerna vid Helge å. Här finns möjlighet att se olika växter och djur. Vi får nöja oss med några simmande änder – men det är inte så illa det heller.
Vi fortsätter sedan runt våtmarken på Linnérundan, en stadsnära och mycket populär vandringsled på cirka sex kilometer. Leden är uppkallad efter Carl von Linné, som besökte våtmarkerna runt Kristianstad för över 250 år sedan.






Vill återkomma
Kristianstad har mycket att erbjuda och vi blir riktigt förtjust i denna trevliga stad på den skånska ostkusten. Hit kommer vi gärna tillbaka och ser mer av stränderna runt om och kanske bor ett par nätter till.

